Površina kože inervisana senzitivnim vlaknima jednog korijena živca je poznata kao deramtom. Grupa mišića inervisana motornim vlaknima jednog korijena živca poznata je kao miotom. Iako postoje male varijacije, obrasci distribucije dermatoma i miotoma su relativno isti kod svih osoba.
Segmentni miotoma kičmene moždine
Svaki mišić u tijelu se snadbijeva nervima iz određenog nivoa ili segmenta kičmene moždine. Segmenti su obilježeni slovima kako slijedi: C = vratni (Cervikalni); T = grudni (Torakalni); L = slabinski (Lumbalni); S = krstačni (Sakralni). Snadbijevanje je od prilike isto za svaku osobu i izgleda ovako:
- C3, 4 i 5 snadbijevaju membranu (veliki mišić između grudnog koša i trbuha koje koristimo za disanje).
- C5 takođe snadbijevaju mišiće ramena i mišića koje koristimo za savijanje lakta.
- C6 ekstenzor zgloba šake.
- C7 ekstenzor lakta.
- C8 savija prste.
- T1 širi prste.
- T1-T12 snadbijeva grudni koš i trbušne mišiće.
- L2 savija kuk.
- L3 ispravlja koljena.
- L4 vuče nogu gore.
- L5 pomijera prste.
- S1 vuče nogu dole.
- S3, 4 i 5 snadbijeva mjehur, crijeva i polne organe i analne i druge mišiće karlice.
Test miotoma je dio neurološkog pregleda, jer svaki korijen živca iz kičmene moždine kontroliše određenu grupu mišića. Testiranje miotomea se vrši za spoznaju mišićne izdržljivosti izometrijski, što pruža medicinske informacije o nivou njihovog prisustva u kičmi.
Segmentalni dermatoma kičmene moždine
Dermatom je grčka riječ koja doslovno znači “rezanje kože”. Deramtom je područje kože dobijeno od nervnih vlakana porijeklom iz jednog dorzalnog korijena živca. Dermatomi su nazvani prema kičmenom nervu koji ih snadbijeva. Dermatomi se formiraju u grupama oko tijela, a u udovima njihova organizacija je složenija zbog “izvlačenja” usled formiraja ekstemiteta u udovima tokom embriološkog razvoja.
U dijagramima ili mapama granice dermatoma su obično oštro definisane, međutim, u stvarnosti postoje možda značajna preklapanja inervacije između susjednih dermatoma.