Kategorije
KUTAK ZNANJA Povreda kičmene moždine

Digestivni sistem tokom povrede kičmene moždine

Refleksi i flacidnost utrobe

Funkcija sistema utrobe nakon povrede kičmene moždine

Nakon povrede kičmene moždine, ozljeda može rezultirati gubljenjem spsobnosti kontrole refleksa utrobe kada je rektum pun, ili gubljenjem sposobnosti da se prazni rektum uopšte. Funkcija utrobe se održava od strane živaca koji ulaze u kičmenu moždinu na sakralnoj razini S2-S4. Zbog toga što dobrovolje radnje utrobe komuniciraju vrlo nisko sa kičmenom moždinom, svaka povreda iste će obično imati neki odražaj na proces defekacije (pražnjenja crijeva).

Refleks utrobe i višeg motornog neurona crijeva

Ako je povreda kičmene moždina nastala iznad razine T12, osoba neće biti u mogućnosti da prepzna kada je utroba puna. U takvim slučajevima, analnsi sfinkter će ostati zatvoren, ali će se refleksno otvoriti čim se rektum napuni.

Ovaj tip radnje utrobe se naziva refleks viših motornih neurona crijeva. Kako osoba ne može prepznati da je rektum pun, refleks koji pokreće pražnjenje se može desiti u bilo koje vrijeme osim ako se pravilno ophodi prema utrobi.

Refleks viših motornih nuerona može biti pravilno tretiran kako bi se spriječile slučajne defekacije, na način da se refleks za defekaciju podesi u društveno prihvatljivo vrijeme.

Flacidna utroba ili niži motorni neuron crijeva

Ako je povreda kičmene moždine nastala ispod razine T12 ili na kaude ekvine, onda postoji mogućnost ozljede defekacijskog refleksa, te bi analni mišić analnog sfinktera mogao ostati otvoren. Ovaj tip radje utrobe se naziva niži motorni neuron crijeva ili flacidna utroba.

Refleks nižeg motornog neurona crijeva može biti tretiran kako bi se spriječile slučajne defekacije, na način da se češće prazni u društveno prihvatljivo vrijeme, ručnim uklanjanje stolice ili pritiskom na niži abdomen.

Oba tipa utrobe, refleksna i flacidna, mogu se tretirati kako bi se izbjeglo slučajno otvaranje crijeva, te zatvor (konstipacija).

2 odgovora na “Digestivni sistem tokom povrede kičmene moždine”

Prije mjesec dana pocele su manje promjene na pokretljivosti desne noge moga sina koji ima dvadeset godina. Nakon nekih desetak dana operisan je torokalni dio kicmene mozdine. Trenutno je na paraplegiji , radi fizikalne terapije, ali ima probleme s stolicom, a i kateter je jos u upotrebi. Sve se desilo veoma brzo i veoma drasticno i zaista mi kao roditelju trebaju smjernice. Svi savjeti su dobrodosli. Ako ikako mozete i zelite kontaktirajte me putem maila ili FB
Unaprijed hvala

Mislim da vam najbolji odgovor može dati vaš doktor. Problemi su vjerovatno neurološke prirode i mogu kontantno da variraju u zavisnosti od mnoštva faktora. Potrebno je pronaći odgovarajući način održavanja fizioloških funkcija u vašem slučaju, tj u slučaju vašeg sina. Sve najbolje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *