Kategorije
KUTAK ZNANJA Povreda kičmene moždine

Digestivni sistem tokom povrede kičmene moždine

Različiti tipovi pravilnog postupanja sa utrobom i njene njege

Metode postupanja prema utrobi i njega

Primarni razlog za usvajanje efektivnog programa postupanja prema utrobi ili rutina utrobe, je da se osobi omogući da minimizira rizik od nezgodnih situacija, te da se organizuje pražnjenje crijeva u prihvatljivo vrijeme na siguran način.

Sve osobe sa povredom kičmene moždine imaju potencijalne nedobrovoljne pokrete utrobe zbog nedostatka osjećaja, te nemogućnosti da osjete kada je rektum pun. U prosjeku, oko 11% osoba sa hroničnom povredom kičmene moždine,  pretrpe 1 ili više slučajnih pokreta utrobe sedmično.

Mnogi ljudi sa povredom kičmene moždine za slučajne kretnje utrobe kažu da su najstresniji aspekti njihovih života nakon povrede. Nezgode sa utrobom mogu imati negativan uticaj na samopouzdanje, na društveni život te mogu smanjiti rekreativne aktivnosti, kao i imati negativan uticaj na edukacijske i poslovne prilike.

Zbog toga je minimiziranje slučajnih kretnji utrobe visoki prioritet u poboljšanju kvaliteta života onih pogođenih povredom kičmene moždine.

 Postupanje sa refleksnim crijevima / višim motornim neuronom crijeva

Kod osoba sa disfuncionalnim refleksnim crijevima, refleks utrobe se može koristiti kako bi se iz utrobe izbacile fekalije koristeći hemijski rektalni stimulans, digitorektalni stimulans ili kombinaciju oba.

Sličan postupak izbacivanja fekalija iz utrobe kod refleksne utrobe / višeg motornog neurona crijeva, je prepručljiv kod većine povreda kičmene moždine, te se radi na slijedeći način:

  1. Digitorektalni pregled – Odstranivanje prstima dijela fekalija može biti neophodno ukoliko je rektum već pun, da bi se stvorilo dovoljno prostora za rektalni stimulans koji će ostvariti maksimalan kontakt sa rektalnim zidovima za najbolji uspjeh
  2. Stavljanje propisanog rektalnog stimulansa – Čepići ili mikro klistir treba ostaviti na mjestu na određeno vrijemeda da bi se ostvarila efektivna stimulacija
  3. Digitorektalni pregled – Kako bi se procjenila kompletnost refleksnog izbacivanja fekalija
  4. Digitorektalna stimulacija – Kako bi se pogrenulo daljnje izbacivanje fekalija. Utvrđena rutina programa utrobe treba propisivati minimalan i maksimalan period digitorektalne stimulacije.
  5. Ponavljanje faza 3 i 4 – Dok se ne isprazni rektum
  6. Kraj

Postupanje sa flacidnim crijevima / nižim motornim neuronom crijeva

Kod osoba sa flacidnom utrobom, stolica je često tvrda. Ovo može pomoći kod postupanja sa utrobom jer smanjuje rizik od slučajnih pokreta utrobe zbog zahtjeva digitorektalnog odstranjanja. Kako je spoljašnji analni sfinkter otvoren kod nižeg motornog neurona crijeva, tvrda stolica se teže izbacuje kroz rektum nego u slučaju refleksne utrobe.

Hemijski stimulansi ne mogu uspjeti zbog nedostatka refleksa utrobe, te je primarna metoda izbacivanja fekalija korištenje digitorektalnog stimulansa. Kod digitorektalnog stimulansa se koriste rukavice, te se prst ubacuje u rektum kroz analni kanal. Ukoliko ae otkriju fekalije, pažljivo se odstranjuju kružnim pokretima prsta.

 Rutina crijeva

Rutina crijeva može oduzimati dosta vremena, te više od 40% osoba sa hroničnim povredama kičmene moždine na tu rutinu provode više od sat vremena dnevno. Prihvatljivo vrijeme za rutinu crijeva je manje od sata.

Period između kretnji utrobe može varirati, ali generalno prihvatljivo vrijeme je svaki drugi dan za reflesna crijeva, te jednom dnevno za flacidna crijeva. Ukoliko se vremenski periodi između kretnje utrobe povećaju, nezgode sa slučajnim pražnjenjima se mogu desiti, kao i zatvor, te autonomna disrefleksija kod osoba sa povredom kičmene moždine iznad razine T6.

Jedan od najbitnijih faktora u prevenciji nezgoda sa pražnjenjem je održavanje rutine. Ta rutina uključuje i dijetu, a dio zdrave rutine je zdrava dijeta.

2 odgovora na “Digestivni sistem tokom povrede kičmene moždine”

Prije mjesec dana pocele su manje promjene na pokretljivosti desne noge moga sina koji ima dvadeset godina. Nakon nekih desetak dana operisan je torokalni dio kicmene mozdine. Trenutno je na paraplegiji , radi fizikalne terapije, ali ima probleme s stolicom, a i kateter je jos u upotrebi. Sve se desilo veoma brzo i veoma drasticno i zaista mi kao roditelju trebaju smjernice. Svi savjeti su dobrodosli. Ako ikako mozete i zelite kontaktirajte me putem maila ili FB
Unaprijed hvala

Mislim da vam najbolji odgovor može dati vaš doktor. Problemi su vjerovatno neurološke prirode i mogu kontantno da variraju u zavisnosti od mnoštva faktora. Potrebno je pronaći odgovarajući način održavanja fizioloških funkcija u vašem slučaju, tj u slučaju vašeg sina. Sve najbolje.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *