Kategorije
KUTAK ZNANJA Povreda kičmene moždine

Mokraćna bešika kod povrede kičmene moždine

Funkcija mokraćne bešike nakon povrede kičmene moždine

Nakon povrede kičmene moždine, određeni dijelovi procesa urinarnog sistema su pogođeni ozlijedom prouzrokovanom na kičmenoj moždini.

Bubrezi nastavljaju s filtriranjem urina iz krvi, a uretra nastavlja gurati urin u mokraćnu bešiku na skladištenje dok se ne desi uriniranje. Bubrezi i uretra još uvijek rade, jer nisu voljni procesi, te ne zahtjevaju slanje signala iz mozga kroz kičmenu moždinu.

Najbitniji proces koji je pogođen nakon povrede kičmene moždine je pražnjenje bešike na voljnim osnovama u procesu zvanom uriniranje. Uriniranje je dobrovoljni kontekst koji zahtjeva da se mozgu i iz mozga putem kičmene moždine šalju poruke. Kada otprilike 250 do 300cc urina se nalazi u bešici , poruke iz receptora širenja u mokraćnoj bešici se šalju kroz živce joj ulaze u kičmenu moždinu blizu njenog završetka kod sakralne razine kičme.

Ukoliko je kičmena moždina oštećena, radnja koordiniranja opuštanja mišića sfinktera i kontrakcije mišića detruzora može biti pogođena, rezultirajući s nemogućnošću normalnog uriniranja. Uz nemogućnost uriniranja, osjećaj pune bešike se može izgubiti, kako senzorni signali iz bešike ne mogu putovati do mozga kroz oštećenu kičmenu moždinu.

besika

Način na koji bešika radi nakon povrede kičmene moždine zavisi od razine na kojoj se desila povreda kičmene moždine. Različite razine povrede će uticati na različite živce koji dozvoljavaju funkcionisanje bešike, pa će ovo biti odlučujući faktor u dobrom odabiru programa postupanja sa mokraćnom bešikom.

Mozak : Inhibicija i voljna radnja mokrenja

Vlakna simpatičkog živca putuju iz kičmene moždine (raz. T11-L2) do mokraćne bešike. Ova vlakna održavaju opuštanje bešike za skladištenje urina.

Parasimpatički nervni impulsi putuju od razine sakrane kičmene moždine S2-S4 do zidova bešike gdje pokreću kontrakciju bešike i opuštanje sfinktera kako bi se ostvarilo mokrenje.

Osim unutarnjeg sfinktera, postoji i vanjski uretralni sfinkter koji je pod dobrovoljnom kontrolom, te se nadražuje živcima iz sakralnog dijela kičmene moždine (S2 – S4). Sfinkter se uobičajeno stišće tokom kašljanja. Valsalvin manevar, ili kada osoba aktivno pokušava spriječiti tok urina.

 

1 odgovor na “Mokraćna bešika kod povrede kičmene moždine”

Postovani, ako je povreda kicmene mozdine uzrokovana tumurom i operativnim otklanjanjem istog u ptedjelu od nivoa trupa Th 6 do nivoa trupa Th8 kraljeska i ne dovodi do prosirenja module da li moze utjecati na fungcije uriniranja s obzirom da je pacijent prije operacije sam obavljao sve fizioloske fungcije.
I da li samo povrede kicmene mozdine koje se nalaze ispod Th 12 kraljeska prouzrokuju poteskoce za urinarne fungcije?
Unaprijed hvala na odgovoru

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *