Kategorije
KUTAK ZNANJA Povreda kičmene moždine

Mokraćna bešika kod povrede kičmene moždine

Spastična (refleksna) i flacidna mokraćna bešika

Tipovi mokraćne bešike nakon povrede kičmene moždine

Nakon povrede kičmene moždine, mokraćna bešika će obično biti pogođena na jedan od dva načina. Ili će bešika reagovati sa refleksnom radnjom kako bi se ispraznila bešika (spastična mokraćna bešika), ili bešika neće vršiti kontrakcije kada je puna (flacidna mokraćna bešika).

Spastična bešika obično se dešava kada je povreda kičmene moždine na razini T1 i iznad.

Flacidna bešika se obično dešava kada je povreda kičmene moždine ispod razine T12 do L1, gdje se povreda nalazi u kaude ekvine zoni kičmene moždine.

Spastična mokraćna bešika

Spastična mokraćna bešika nastaje kada se receptori širenja pokreću zbog pune bešike ili bešike u toku punjenja, te šalju signale kičmenoj moždini. Unutar kičmene moždine ove poruke stimulišu motorne živce koji su odgovorni za kontrakcije mišića detruzora, time praznivši bešiku. Ova kombinovana radnja senzornih i motornih živaca koji šalju signale unutar kičmene moždine vezane za bešiku se naziva refleks mokrenja – refleks koji omogućava skladištenje i otpuštanje urina kada je to potrebno. U isto vrijeme nervne ćelije u kičmenoj moždini su stimulisane, te šalju poruke mišićima sfinktera da se opusti. Ovo je automatska, nevoljna radnja, te osoba nema kontrolu kada će se prazniti mokraćna bešika.

Ponekad mišići sfinktera se ne opuste pravilno kada se bešika skuplja, pa ovo može dovesti do stanja zvanog disinergija. Disinergija može biti liječena lijekovima koji opuštaju mišiće sfinktera, ili hirurškom procedurom otvaranja sfinktera. Jedna od opasnosti disinergije je što može dovesti do prepune bešike, što može oštetiti bubrege zbog odliva urina.

Flacidna mokraćna bešika

Flacidna bešika nastaja kada signali iz receptora širenja unutar zida bešike ne govore mišiću detruzoru da se skupi tokom refleksne radnje, kako bi se ispraznila bešika kada je puna. Ovo može dovesti do pretjeranog širenja bešike, te napuknuća u ekstremnim slučajevima. Pretjrano širenje bešike može oštetiti zidove bešike, te izazvati infekcije.

Ukoliko flacidnabešika nije ispražnjena, te se konstantno prepunjava, pritisak unutar bešike može doseći opasne razine, te oštetiti bubrege u stanju koje se naziva odliv, kada je urin prisiljen da se vradi nazad u bubrege kroz uretru iz bešike.

 

1 odgovor na “Mokraćna bešika kod povrede kičmene moždine”

Postovani, ako je povreda kicmene mozdine uzrokovana tumurom i operativnim otklanjanjem istog u ptedjelu od nivoa trupa Th 6 do nivoa trupa Th8 kraljeska i ne dovodi do prosirenja module da li moze utjecati na fungcije uriniranja s obzirom da je pacijent prije operacije sam obavljao sve fizioloske fungcije.
I da li samo povrede kicmene mozdine koje se nalaze ispod Th 12 kraljeska prouzrokuju poteskoce za urinarne fungcije?
Unaprijed hvala na odgovoru

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *