Kategorije
KUTAK ZNANJA Povreda kičmene moždine

Mokraćna bešika kod povrede kičmene moždine

Metode postupanja sa mokraćnom bešikom i njega

Postoje različiti načini postupanja sa mokraćnom bešikom nakon povrede kičmene moždine. Način na koji će se postupati sa bešikom zavisi od dosta faktora, ali vrsta povrede kičmene moždine će imati veliki uticaj u odabiru metode postupanja.

Obično, bešike su ili spastične ili flacidne.

Postupanje sa mokraćnom bešikom za spastične bešike

Postoji nekoliko opcija za postupanje sa spastićnom bešikom kako bi se osiguralo pravilno pražnjenje (mokrenje).:

  • Refleksne kontrakcije se mogu koristiti kako bi se ispraznila mokraćna bešika
  • Refleksne kontrakcije se mogu potisnuti kako bi se stvorila bešika koja će se isprazniti kateterom

Kada se refleksna metoda kositi kod muškaraca sa povredom kičmene moždine, sistem drenaže s kateterom se može kosristiti. Kateter se spaja na penis sa posebnim lijepilom, te na završteku katetera ima rupa preko koje se može spojiti na vrećicu za drenažu.

Drenaža preko katetera je veoma dobra dok pritisak mokraćne bešike ostaje na sigurnom nivou, te se bešika praznu u potpunosti. U nekim slučajevima, hirurška procedura može biti potrebna kako bi se osiguralo da sfinkter dozvoljava potpuno pražnjenje bešike tokom refleksnog mokrenja.

Ponekad se puna bešika može prevariti kako bi se ispraznila, koristeći različite tehnike:

  • Kredeova metoda – postiže se nježnim pritiskom na bešiku
  • Tapkanje – postiže se laganim pritiskom vrhova prstiju. Ovo stimuliše mišić detruzor
  • Valsalva – uključuje naginjanje prema naprijed kako bi se povećao pritisak u abdomenu, time pokrenuvši mišić detruzor

kateter

Kada se refleks bešike potisne od strane lijekova, kateterizacija je neophodna za pražnjenje mokraćne bešike.

Glavna vrsta permanentnog katetera je Foley-ev kateter. Ovaj kateter ima balon na kraju bešike. Nakon što se Foley-ev kateter ubaci u mokraćnu bešiku, balon se puni solnom otopinom kako kateter ne bi mogao ispasti, već ostaje u bešici kao trajni kateter. Otklanjanje katetera se radi tako što se ispuše balon i izvadi kateter.

Kateter mokraćne bešike je fleksibilna platična tuba kojase  ubacuje u bešikukako bi se omogućila urinarna drenaža. Postoje dva tipa katetera, permanentni kateter i  intermitentni kateter (koristi se za kratkotrajnu drenažu urina).

Intermitentna kateterizacija je proces u kojem osoba ubacuje kratkotrajni kateter u bešiku kroz uretru kako bi se omogućila drenaža.

Intermitentni kateteri se koriste za pražnjenje bešike, te se potom odlažu u smeće. Ovaj tip katetera se koristi samo jednom, i nije dizajniran da ostaje u bešici na više urinarnih drenaža. Intermitentni kateteri nemaju balon ili ulaz sa strane, koji se može naći na Foley-evim kateterima za napuhavanje balona.

Postupanje sa mokraćnom bešikom za flacidne bešike

Postupanje sa flacidnim bešikama zahtjeva pražnjenje bešike prije nego što se curenje od previše urina ili širenje bešike desi. Kateterizacija na dnevnoj bazi se često zahtjeva. Pacijenti uče da se sami kateteriziraju, te se obično moraju buditi noću kako bi koristili kateter.

Za neke pacijente koji imaju poteškoće prilikom pokušavaja da se sami kateterizuju postoje i druge opcije da se bešika isprazni. Kredeova metoda je tehnika pražnjenja bešike kod koje pacijent ručno pritišće bešiku. Ovo potiskuje urin van bešike. Valsalva je druga tehnika koja radi koristeći abdominalne mišiće kao kod kretnje utrobe. Ovo pritišće mokraćnu bešiku, te izbacuje urin van.

Dostupne su i hirurške intervencije poput augmentacije mokraćne bešike.

Hirurške alternative

Mitrofanoff procedura (Apendikovesikostomija) je tehnika koja stvara prolaz koristeći dio odstranjenog slijepog crijeva, tako da kateterizacija može se izvršiti kroz abdomen, umjesto kroz uretru. Jedan kraj slijepog crijeva je spojen šavovima za bešiku, a drugi kraj je spojen za kožu. Obično se pravi rez u pupak, tako da on može služiti kao kanal za kateter. Drenaža urina se obično vrši više puta dnevno koristeći kateter ubačen u Mitrofanoff kanal.

Ova procedura dozvoljava osobi da se sama kateterizuje, te ta osoba nije ovisna o članu porodice ili medicinskim profesionalcima.

Cistostomija – suprapubična kateterizacija

Tehnika suprapubične kateterizacije uključuje ubacivanje katetera u mokraćnu bešiku kroz abdominalni zid. Ovo se radi pod lokalnom ili općom anestezijom.

Prednosti suprapubične kateterizacije :

  • Spriječava oštećenja uretralnih / sfinkterskih tkiva tokom ubacivanja uretralnog katetera i dugotrajna upotreba
  • Pomaže u spriječavanju naginjanja katetera
  • Obično lakša za održavanje higijene i promjena u rutini
  • Za razliku od uretralnih katetera, suprapubični oslobađaju privatne dijelove tokom seksualne aktivnosti
  • Izlazna rana odmah počinje zarastati nakon minuta od odstranjanja katetera
  • Drenaža urina može biti izvršena kroz uretru ukoliko je kateter blokiran

Nedostatci suprapubične kateterizacije:

  • Gnoj izlazne rane može se zadržati i do nekoliko sedmica
  • Kod gojaznih pacijenata sjedenje može izazvati problem
  • Hipersenzitivnost kod izlazne rane može biti problem
  • Potrebno je mijenjati svakih 4 – 6 sedmica
  • Neki pacijenti razvijaju kamenje u bešici u prisutsvtu katetera
  • Augmentacija mokraćne bešike

Augmentacija mokraćne bešike, takođe poznata i kako augmentacija cistoplastije, je tehnika koja povećava skladišni kapacitet mokraćne bešike, produžujući vremenski period između korištenja katetera. Procedura uključuje presađivanje tkiva iz dijelatankog crijeva (ileum), želuca ili utrobe, te se presađuje na urinarnu bešiku šavovima, kako bi se napravio širi mokraćni zid i povećao kapacitet rezervoar.

 

1 odgovor na “Mokraćna bešika kod povrede kičmene moždine”

Postovani, ako je povreda kicmene mozdine uzrokovana tumurom i operativnim otklanjanjem istog u ptedjelu od nivoa trupa Th 6 do nivoa trupa Th8 kraljeska i ne dovodi do prosirenja module da li moze utjecati na fungcije uriniranja s obzirom da je pacijent prije operacije sam obavljao sve fizioloske fungcije.
I da li samo povrede kicmene mozdine koje se nalaze ispod Th 12 kraljeska prouzrokuju poteskoce za urinarne fungcije?
Unaprijed hvala na odgovoru

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *