Mogući problemi urinarnog sistema
Zbog toga što urinarni sistem više ne radi onako kako je namijenjeno, komplikacije mogu nastati zbog nepravilnog punjenja i pražnjenja bešike. Slijedeće su neke od učestalih komplikacija koje prate povredu kičmene moždine.
Infekcija urinarnog trakta
Poslije povrede kičmene moždine, osobe koje su je zadobile imaju velik rizik od dobivanja infekcije urinarnog trakta. Komplikacije zbog infekcija urinarnog trakta su broj 1. medicinska briga, te postoji velika vjerovatnoća da će negativno utiati na sveopće zdravlje i cijenu liječenja.
Izvor infekcije urinarnog trakta je bakterija. Bakterije su grupe sićušnih mikroskopskih jednoćelijskih oblika života koji žive u tijelu i spremni su prouzrokovati bolest ili infekciju.
Normalno je za osobe sa povredom kičmene moždine da imaju bakteriju u bešici. Bakterija s kože i uretre lako dolazi do mokraćne bešike kroz intermitentnu kateterizaciju. Foley-evom i suprapubičnom metodom postupanja sa bešikom. Takođe, osobe sa infekcijom urinarnog trakta često nisu sposobne da u potpunosti isprazne bešiku. Postoji vjerovatnoća da bakterije rastu u urinu koji ostaje u bešici.
Znakovi infekcije mokraćne bešike uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, groznicu, znojeje, povećanu spastičnost, autonomnu disrefleksiju i mutan urin.
Infekcije mokraćne bešike se obično liječe antibioticima.
Kamenje mokraćne bešike
Kamenje se formira u mokraćnoj bešici kada se nusproizvodi kristaliziraju. U većini slučajeva, ovo kamenje je sastavljeno od kalcijuma. Kamenje obično iznosi između 0.2cm do 2cm, ali može biti manje, ali i dosta veće.
Sve što uzrokuje da urin ostane u bešici stvara pravo okruženje za kamenje da se formira, jer se otpadne tvari ne odsrtranjuju, kao što bi bio slučaj u normalnim okolnostima. Ovo može nastati zbog nepotpunog pražnjenja mokraćne bešike.
Faktori rizika za kamenje u mokraćoj bešici su:
- Osoba muškog spola
- Proces starenja
- Loš unos tečnosti
- Nepotpuno pražnjenje mokraćne bešike
- Infekcije koje se vraćaju
Kamenje u bešici može prouzrokovati iritaciju i inkontinenciju, takođe poznatu i kao iziritirana bešika. Kamenje može blokirati katetere i uzrokovati ponavljanje infekcije mokraćne bešike.
Konzumiranje velike količine tečnosti pomaže da se mokraćna bešika pravilno ispražnjava, te pomaže u prevenciji stvaranja kamenja.
Moguće je da je veliko kamenje u bešici potrebno ukloniti procedurom zvanom cistoskopija. Tokom ovog procesa, fiber-optic kamera, se stavlja u bešiku kroz uretru. Većina kamenja se može razlomiti tokom ove procedure, pa potom biti isprano.
1 odgovor na “Mokraćna bešika kod povrede kičmene moždine”
Postovani, ako je povreda kicmene mozdine uzrokovana tumurom i operativnim otklanjanjem istog u ptedjelu od nivoa trupa Th 6 do nivoa trupa Th8 kraljeska i ne dovodi do prosirenja module da li moze utjecati na fungcije uriniranja s obzirom da je pacijent prije operacije sam obavljao sve fizioloske fungcije.
I da li samo povrede kicmene mozdine koje se nalaze ispod Th 12 kraljeska prouzrokuju poteskoce za urinarne fungcije?
Unaprijed hvala na odgovoru